Stadsklas: dag 3

Vandaag trokken we naar het Gravensteen, pal in het centrum van Gent. Het was een van de eerste woonkernen. Mensen zochten bescherming in de nabijheid van een burcht. We leerden wie er in de burcht woonde en hoe je een ridder werd. Een feestmaaltijd toen was heel anders dan nu. Er werd pauw opgediend, zwaan opgevuld met roodborstjes en ze aten ook zeezwijntjes, eigenlijk zeehondjes. De wapens van die tijd zoals kruisbogen, lansen, pieken, hellebaarden, dolken wil je niet tegenkomen. De gids kon ook heel boeiend vertellen over hoe de ridders zich verdedigden tegen de vijand. Tijdens een spelmoment op de kantelen mochten we dat uitbeelden. Ook het onderdeel over de gruwelijke middeleeuwse straffen werd heel goed verteld. Nee, de middeleeuwen zijn niet zo romantisch als soms wordt voorgesteld. 200 jaar lang was het Gravensteen het verblijf van de graven van Vlaanderen. Daarna was het 400 jaar een rechtbank en daarna een fabriek. Een bewogen geschiedenis die door de gids heel levendig werd. 

Na de middag maakten we een boottocht over de Leie en de Lieve. Zo zagen we Gent eens vanuit een andere hoek. En wat een weertje! 

We sloten de stadsklas af in het Belfort, symbool van een rijke stad met veel vrijheden. Deze vrijheden werden in het Belfort bewaard in een kist met meerdere sloten. De sleutels werden bewaard bij meerdere mensen om te vermijden dat ze gestolen werden. Boven op de toren stonden de wachters die de omgeving moesten in de gaten houden. Omdat ze tussendoor niet naar beneden konden werden ze ook wel de kanneschijters genoemd. Bij gevaar werd de noodklok geluid. Klokke Roeland was tot in de wijde omgeving te horen en waarschuwde de burgers. Boven op de toren staat een draak. Die beschermt de Gentenaren. 

Drie drukke maar onvergetelijke dagen met dank aan de fantastische leerlingen van klas 5 en 6! 
Ik heb ervan genoten,
juf Hilde.

 

Stadsklas: dag 3
Scroll naar boven